Board of Directors

2019-2020 Officers

Chairman
Brian Rochester, Rochester & Associates

Chairman-Elect
Geoff Lee, Michelin Raceway Road Atlanta

Treasurer
Glennis Barnes, Georgia Power

Vice Chair, Economic Development
David Lee, Jackson EMC

Vice Chair, Marketing
Missy Burgess, Lanier Islands

Vice Chair, South Hall Council
Terry Merck, American Yazaki

Vice Chair, Education
Andi Farmer, Milton Martin Honda

Co-Vice Chair, Education
Tate O’Rouke, Jackson EMC

Vice Chair, Government Affairs
Philip Wilheit, Jr., Wilheit Packaging

Vice Chair, Membership
Brett Fowler, Turner, Wood & Smith Insurance

Co-Vice Chair, Membership
Phil Bonelli, Regions Bank

Chair, Vision 2030
Phillippa Lewis Moss
Community Service Center

Executive Director, Vision 2030
Elizabeth Higgins

Co-Chairs, HALLmark 2015-2020
Paul Chambers, AT&T
Mimi Collins, Longstreet Clinic
Randall Frost, Stewart, Melvin & Frost

Vice Chair, Community Development
Caroline Lewallen, Jaemor Farms

Senior Advisor
Brian Daniel, Carroll Daniel Construction Company

Immediate Past Chair
Carol Burrell, Northeast Georgia Health System

Greater Hall Chamber President & CEO
Kit Dunlap

2019-2020 Board of Directors

Norman Baggs, The Times
Haley Bower, Clipper Petroleum
Chris Brown, Delta Community Credit Union
Nick Bruner, Rushton
Caitlin Collins, Mincey Marble Manufacturing
Stacey Dickson, Lake Lanier CVB
Danny Dunagan, Mayor, City of Gainesville
Dr. Suzanne Erickson, Brenau University
Jim Grier, Mayor, City of Lula
Richard Higgins, Chairman, Hall County Commission
Logan Jones, Wilheit Packaging
Brooke Kalinauskas, Conditioned Air Systems
Jay Kilroy, Willis Investment Counsel
Jennifer Landers, Newland Communities
David Lloyd, Liberty Utilities
Mike McGraw, PrideStaff / Ranger Manufacturing
J.D. Mealor, Regions Bank
Mike Miller, Mayor, City of Flowery Branch
Sheri Millwood, Oakwood City Council
Terry Morrisey, Intelligent Energy
James Nix, Mayor, City of Clermont
Nancy Norton, The Norton Agency
Dr. Richard Oates, University of North Georgia
Bill Orr, Mayor, Town of Braselton
Dr. Ray Perren, Lanier Technical College
Michele Piucci, Peach State Bank
Col. Stas Preczewski, Riverside Military Academy
Sheila Sanchez, State Farm Insurance
Will Schofield, Hall County School System
Alan Schuetze, Carroll Daniel Construction
Mulham Shbeib, Mar-Jac Poultry
John Simpson, Lakeview Academy
Dr. Anne Skleder, Brenau University
Sarita Madera Smith, Homestar Financial Corp
Terry Spicer, King’s Hawaiian
Ahna Still, Halski Systems
Kevin Strada, The Atlanta Falcons
John Turner, Northeast Georgia Health System
Roy Turpin, Mayor, City of Gillsville
Philip Wilheit, Wilheit Packaging
Arrik Williams, Tatsumi Intermodal USA
Dr. Jeremy Williams, Gainesville City Schools
Darryl Workman, South State Bank
Mike Zeiler, Bitzer US, Inc

2019-2020 Associate Directors

Lauren Armour, Lanier Technical College
Carin Booth
, UGA Extension Hall County
Whitney Brown, Stewart, Melvin & Frost
Sean Couch, Northeast Georgia Health System
Tracy Hoeltke, Netchex
Ben Jarrard, University of North Georgia
Ward McCamy, Bank of America
Chris Nish, Cottrell
Todd Pennington, McGarity’s Business Products
Steve Rawl, SunTrust Bank
Vanesa Sarazua, Hispanic Alliance Georgia
Margaret Spratlin, Longstreet Clinic
Nancy Jo Zimmer, Chase for Business