Board of Directors

2017-2018 Officers

Chairman
Perry Barnett, CPA, Rushton

Chair Elect
Carol Burrell, Northeast Georgia Health System

Treasurer
Jimbo Floyd, Turner, Wood & Smith Insurance

Vice Chair, Economic Development
David Lee, Jackson EMC

Vice Chair, Education
Andi Farmer, Milton Martin Honda

Vice Chair, Marketing
Tate O’Rouke, Jackson EMC

Vice Chair, Government
Philip Wilheit, Jr., Wilheit Packaging

Vice Chair, Membership
Katie Dubnik, Forum Communications

Vice Chair, South Hall Council
Geoff Lee, Road Atlanta

Vice Chair, Community Development
Caroline Lewallen, Jaemor Farms

VISION 2030
Melissa Tymchuk, Northeast Georgia Health System
Elizabeth Higgins, Executive Director

Co-Chairs, HALLmark
Paul Chambers, AT&T
Mimi Collins, The Longstreet Clinic
Randall Frost, Stewart, Melvin & Frost

Senior Advisor
John Vardeman, Morton, Vardeman & Carlson

Immediate Past Chairman
Lee Hemmer, The Simpson Company

President & CEO
Kit Dunlap
Greater Hall Chamber of Commerce

2017-2018 Board of Directors

Norman Baggs, The Times
Glennis Barnes, Georgia Power
Phil Bonelli, Wells Fargo
Nick Bruner, Rushton
Stacey Dickson, Lake Lanier CVB
Danny Dunagan, Mayor, City of Gainesville
Sam Evans, Councilman, City of Oakwood
Josh Everett, New Leaf Landscape Services
Brett Fowler, Turner Wood & Smith Insurance
Tony Funari, Funari Realty
Col. Bill Gallagher, Riverside Military Academy
Jim Grier, Champion Capital Alliance
Joy Griffin, United Way of Hall County
Richard Higgins, Chair, Hall Co. Commission
Morgan House, Lake Lanier Olympic Park
Dr. John Kennedy, Lakeview Academy
David Lloyd, Liberty Utilities
Sarita Madera, Homestar Financial Corp
Mike McGraw, PrideStaff / Ranger Mfg
Terry Merck, American Yazaki
Mike Miller, Mayor, City of Flowery Branch
James Nix, Mayor, City of Clermont
Nancy Norton, The Norton Agency
Dr. Richard Oates, University of North Georgia
Bill Orr, Mayor, Town of Braselton
Dr. Ray Perren, Lanier Technical College
Larry Poole, Mayor, City of Gillsville
Barbara Rambo, ProCare Rx
Josh Schlieman, Sullivan & Schlieman
Will Schofield, Hall County School System
Dr. Ed Schrader, Brenau University
Robert Schuetze, BB&T
Carol Shirley, South State Bank
Jody Spain, Cotton Eyed Joe’s
Andy Stewart, Peach State Bank & Trust
Ahna Still, Halski Systems
Kevin Strada, The Atlanta Falcons
Phil Sutton, Kubota
Steve Syfan, Syfan Logistics
Milton Turner, Mayor, City of Lula
Philip Wilheit, Wilheit Packaging
Arrik Williams, Tatsumi Intermodal USA
Dr. Jeremy Williams, Gainesville City Schools
Mike Williams, Lanier Islands
Darryl Workman, Brand Bank

2017-2018 Associate Directors

Lindsay Addison, Sisu
Sues Alexander, Regions Bank
Caitlin Collins, Mincey Marble
Brook Davidson, Stewart, Melvin & Frost
Logan Jones, AccessWDUN
Terry Morrisey, Caldwell Electrical Contractors
Nick Pruner, Edward Jones Investments
Kay Blackstock, Georgia Mountain Food Bank John Wheeler, Bizzy Bee Exterminators
Misty Waldrop, HALLCO Credit Union
Emily Wiley, J & J Foods / The Market Place
Sharon Barrett, South State Bank